HOME | ABOUT US | OUR COURSES | ACTIVITIES | ACCOMMODATION | PRICES AND DATES | CONTACT US E-MAIL | FIND US ON MAP    
 
ABOUT US
  WHY HELA
  PATHWAYS: STUDY, WORK AND BEYOND
  CAMPUS
  STAFF PROFILE
  CURRICULUM
  HAMILTON
  SAFETY IN HAMILTON
  LIVING COST IN HAMILTON
  CODE OF PRACTICE
 
Living cost in Hamilton + Home > About us > Living cost

 

Living Costs in Hamilton
Accommodation
There are many forms of accommodation available in Hamilton and they vary in price quite significantly and will depend greatly on whether you choose to live on your own, in a homestay, or a shared house (flat). Please see Page X for more information about accommodation options and costs.


Food and Other Costs
The cost of food will depend on where you purchase your food – there will be large costs involved if you buy take-out often compared to buying from a supermarket and cooking at home and taking packed lunches. A student should expect to spend a minimum of $40 per week on food, and on average most people spend approximately $60 if you include some pre-made/prepared food or drink.
Other costs include power, phone, internet and cellphone, petrol or public transport, and then other costs such as entertainment and miscellaneous costs (such as medications, doctors visits, etc). These costs will all vary depending on the company you choose.
If you live in a shared house (flat), your rent, power, phone and internet costs will be shared across all members of the household making this much more affordable. Many students are able to live on approximately $250 a week by sharing accommodation and utility costs.


Budgeting
Budgeting in its most basic form is a plan to have incoming money minus outgoing money equal zero or higher. If it is less than zero you are living outside of your means and changes must be made – either you need to earn more, or cut some costs, or you will get into debt which has many other problems attached.
Budgeting is very important and can be difficult when you move from the family house for the first time.


Sample Budget
Here is a sample budget for someone living on their own, and someone living in a (flat) with 4 people.


Incoming per month: Single

Outgoing per month: Single

Incoming per month: Flat

Outgoing per month: Flat

Wages $2400*

Rent (2 bedroom modern house) $1000

Wages $1000*

Rent (4 bedroom older house) $340

 

Power $120

 

Power $30

*Based on 40 hours per week at $15 per hour [after tax], with 4 weeks in a month

Phone and Internet $100
Cellphone $30

*Based on 21 hours per week at $12 per hour [after tax], with 4 weeks in a month

Phone and Internet $25
Cellphone $30

 

Food $250

 

Food $200

 

Petrol $120

 

Petrol $120

 

Entertainment $200

 

Entertainment $50

 

Miscellaneous $200
(Medications, Health Check-ups, seasonal items)

 

Miscellaneous $100 (Medications, Health Check-ups, seasonal items)

 

Debt Repayment $100
(Credit Card, Hire Purchases, Other Loans)

 

Debt Repayment $50
(Credit Card, Hire Purchases, Other Loans)

Savings

$280

Savings:

$55